Nyhetsbrev v 50

Det händer i advent
Nu är vi mitt i adventsfirandet. Hoppas att ni alla har meningsfulla dagar. I söndags var kyrkan fylld av människor som fick möta Pappa Panov. Vi var många som var tagna av växlingarna mellan humor, djup och allvar i det barnen förmedlade. I lördags hade Norslundskyrkan dessutom julfest för ca 50 personer.

Samtidigt säljs biljetter för fullt till När julen kommer till stan och redan har snart 150 personer anmält sig till En öppen dörr på julaftonen. Fortfarande behövs lite hjälp på julaftonen med några praktiska grejer. Dels behöver vi några som kan ta några 1 timmes diskpass mellan 13.00-16.00, dels behöver vi hjälp att städa kl 17:00-18:00. Hör av dig till Öyvind Tholvsen om du kan vara med.

Nyårsläger
Vi vill också att alla ska veta att det är nyårsläger på gång. Lägret på Dalagården är mellan 29 december till 1 januari för alla som går i 7:an och uppåt. Redan är det nästan 100 personer anmälda, men än kan det finnas plats till någon till. Sista anmälan är 15 december. Se http://www.dalagarden.se/?id=109 för mer information.

Kristen Idrottskontakt, KRIK, arrangerar dessutom nyårslägret Explore i Lugnetkyrkan. För dig med idrottsintresse är detta något vi peppar för. Lägret är 30 december till 2 januari. Se https://krik.se/lager/explore/ för mer information.

För alla oss andra är det viktigt att vi ber för nyårslägren, att Gud ska få göra något nytt i unga människors liv.

Händer i Lugnetkyrkan…

Fredag 13 december
09.00 Öppen förskola. Julavslutning!
19.00 Passion. Avslutning för terminen!

Lördag 14 december
10.00-12.00 Svenskafé

Biljetter finns på turistbyrån och allt överskott går till arbetet i RCA med hållbar utveckling samt till “En öppen dörr på julafton”.

Söndag 15 december
11.00 Meditativ gudstjänst. Nattvard. Kyrkfika.

Söndag 22 december
10.15-10.55 Bön inför gudstjänsten
11.00 Gudstjänst. Tema; Inkarnation-Nåden är här. Kyrkfika.

Tisdag 24 december
12.30-17.00 En öppen dörr på Julafton.
Anmälan till info@lugnetkyrkan.se. Ange vid anmälan antal vuxna/ungdom och barn samt ålder på barnen. Det finns även anmälningslista på infodisken i kyrkan samt en lista där du gärna får skriva upp dig om du har möjlighet att hjälpa till med förberedelser.

Onsdag 25 december
11.00 Juldagsgudstjänst.

Söndag 29 december
10.15-10.55 Bön inför gudstjänsten
11.00 Gudstjänst. Tema Inkarnation – Herden är här. Kyrkfika.

Nyårsläger

Onsdag 1 januari
18.00 Ekumenisk mässa i Kopparbergs kyrka. Predikan Öyvind Tholvsen.

Söndag 5 januari
10.15-10.55 Bön inför gudstjänsten
11.00 Gudstjänst. Tema Inkarnation – Jesus är här och jag tror. Kyrkfika.

Tack alla ledare ht19 - 1080.png

Söndag 12 januari
10.15-10.55 Bön inför gudstjänsten
11.00 Uppstartsgudstjänst. Full fart. Nattvard. Kyrkfika.

Övrigt…

PMU
2,2 miljarder människor lever utan rent vatten. Många behöver gå minst 30 minuter enkel väg för att få tillgång till vatten över huvud taget och då är vattnet ofta smutsigt eller förorenat.
Detta vill vi förändra! Just nu pågår vår vatten kampanj där vi uppmärksammar behovet av rent vatten ännu mer. I butiken kommer vi sälja värdebevis (värde 135:- ) som räcker till att ge en person vatten livet ut. Vi kommer också uppmuntra kunderna att skänka några extra kronor till kampanjen. Hur mycket vatten kan vår butik ge? Läs mer på pmu.se/vatten och var med i kampen!

Media
Söndagarnas predikningar finns nu att lyssna och se på:
Lugnetkyrkan.se/media
https://www.youtube.com/channel/UCeUQL99PPGikeLiBwK60vwg/videos
Länk för livestreaming av söndagens gudstjänst på Youtube
http://www.youtube.com/channel/UCeUQL99PPGikeLiBwK60vwg/live
Om du inte har länken så kan du söka på live@lugnetkyrkan.se i Youtube. Du kan även prenumerera på kanalen så dyker det automatiskt upp en påminnelse när vi går live på Gudstjänsten.

______________
Guds välsignelse
// Pastorsteamet

|  Kategori: Nyheter