Nyhetsbrev v 36

Vi är jättetacksamma till böneteamet från Tanzania som har varit här och inspirerat, peppat och utmanat oss i bön! Vi är så tacksamma för den passion de har för vårt land och för allt de har gett ut till oss under de här dagarna. Vi önskar dem all Guds välsignelse!
Fortsätt gärna be för dem och be för vårt land. Teamet åker nu vidare till Stockholm där de kommer att vara i bön inför valet!

Församlingshelg 7-9 september
Vi ser framemot en spännande, rolig, givande och god helg tillsammans med er alla!

Årets tema är “Här för att tjäna” och det kommer genomsyra hela helgen. Förutom undervisning och mycket gemenskap har vi också satt av tid till att betjäna varandra och vår stad. Det finns listor i kyrkan där du kan anmäla dig var du vill tjäna om du inte redan har gjort det. ALLA kommer även att få vara med och tjäna under helgen genom att diska, städa, förbereda lunch/fika m m. Vi hoppas att vi alla har en tjänande anda under hela helgen!

OBS! På lördag kommer vi att ha lunch med “knytkalas” vilket innebär att alla tar med sig mat så att det räcker för sig själv/sin familj och någon person till. Det är fritt fram att välja precis vad man vill ta med. Skriv gärna en liten notis om vad maten innehåller för att de med matallergier ska kunna veta. Ta gärna med kall mat. Var och en ansvarar för att maten hålls kyld fram tills lunchen. Om man till exempel tagit med en paj som skall värmas får man ansvara för det själv.
Det kommer att finnas en grupp med några personer i och runt köket som samordnar det praktiska runt lunchen samt ställer fram tallrikar, bestick, glas och måltidsdryck.

Fredag
17.30-19.00 Grillning och gemenskap. Hoppborg för barnen!
19.30 Gudstjänst i kyrksalen. Nattvard.
21.00 Efterhäng!

Lördag
08.30-09.30 Frukostbuffé för anmälda!
10.00 Samling i kyrksalen för alla
10.30 Undervisning & samtal i kyrksalen. Barnsamling i studion
12.00 Lunch med knytkalas (Se information ovan)
& Aktiviteter (mer information kommer)
13.00 Profetisk förbön
14.00 På gång i församlingen i kyrksalen. Barnsamling i studion
14.30 Intro till praktiskt tjänande
15.00-17.00 Praktiskt tjänande
17.00 Aktiviteter och förberedelser inför middagen. Profetisk förbön.
18.00 Gemenskapsmiddag för anmälda!
19.30 Bön- & lovsångsmöte i kyrksalen
21.00 Efterhäng

Söndag
10.15 Bön i kapellet
11.00 Gudstjänst
18.00 Bön & tillbedjan

Händer i Lugnetkyrkan…

Onsdag 5 september
13.00 -14.00 Middagsbön
17.30-18.00 Barnkörerna Skratt och Bubbel startar! 18.00-19.00 Kören Hope startar!
18.00-19.00 Dansgruppen JOY startar! För barn i åk 1-3.
19.00-20.00 Informationsträff i konferensrummet angående styrketräning för barn och ungdomar tillsammans med Olavi Blomfjord.

Fredag 7 september
09.00-11.30 Öppen förskola

Lördag 8 september
10.00- 12.00 Svenskafé

Söndag 9 september
10.15 Bön inför gudstjänsten
11.00 Gudstjänst. Full fart. Kyrkfika.

På gång i Lugnetkyrkan…

Onsdag 12 september
18.30-21.00 Författarkväll med Jonas Helgesson och Britta Hermansson!
Välkommen till en gripande helkväll fylld av mycket humor och värme. En kväll om modet att sträcka sig vidare, leta upp hoppet och våga finnas till. En kväll för alla som behöver en injektion av hopp och tro på livet och framtiden.

Biljetter säljes på turistbyrån eller i dörren. Pris 100 kronor.

Torsdag 13 september
17.30-18.15 Info träff inför UngdomsAlpha

Kursstart Alphakurs Höst 2018
Anmälan skickas till alpha@lugnetkyrkan.se.

Söndag 16 september
12.45 Extra församlingsmöte!

Måndag 17 september
19.00-21.00 Nu är det dax att dra igång höstterminen med LGC! Vi börjar måndag 17/9 kl 19.00-21.00 i Lugnetkyrkan. Vi fortsätter även denna termin att öva varannan vecka men den här terminen är det JÄMNA VECKOR som gäller.
Vi ses! // Körgänget

Lördag 22 september


Söndag 23 september
13.00-14.00 Föräldraforum för dig som har barn och ungdomar i vår verksamhet.

Lördag 29 september

Snart är det dax för årets andra barnloppis i Lugnetkyrkan. Vi kör för 20:e gången – 10 årsjubileum!
Eftersom vi firar 10 år kommer det hända lite roliga saker utanför kyrkan för barnen, som hoppborg och ansiktsmålning, barnkörer sjunger. Vi kommer även bjuda på festligare fika och redovisa hur mycket pengar vi samlat in under åren samt vart pengarna har gått till för projekt. Vi kommer även få besök av EFK. Bjud gärna med era vänner!

Har du frågor eller vill baka något till vårt café?
Kontakta: loppisanmalan@hotmail.com eller Louice Tegenfeldt.

Lördag 6 oktober
17.00-20.00 JC lördag för åk 3-6. Pris; 30 kr

Söndag 7 oktober
14.00-16.00 Församlingsforum. Besök av Öyvind Tholvsen, EFK. Tema: Äktenskap, samboskap, samkönade relationer, medlemspraxis

Övrigt

Media
På grund av att flera personer har flyttat i höst saknas det folk som kan köra projektorn på gudstjänster
samt video/streamingen. Är du intresserad att hjälpa till eller har du en tonåring hemma som är intresserad hör i så fall gärna av dig till Patrik Boberg. Självklart får alla en bra genomgång hur det fungerar.

RIA-frukost
Vill du vara med och betjäna människor Falun?
Vi i frivilliggruppen som hjälper till att servera frukost i RIA-stugan behöver bli fler. Vi är i nuläget 6 stycken personer som turas om att vara på RIA-stugan vid de datum då Lugnetkyrkan är ansvarig. Man är tillsammans två och två vid varje tillfälle så det blir cirka 4-5 tillfällen per år och person.
Under helgen den 15-16 september har vår församling ansvaret och det saknas personer som kan servera frukost den helgen. Kan du vara med vid någon av dagarna den helgen?
Du får gärna hjälpa till den helgen och får då även chansen att prova på vad frivilligarbetet med frukostserveringen innebär. Vi i frivilliggruppen ser gärna att vi blir fler, gärna minst tre personer ytterligare. Hör av dig till Anders Ericson Lindsten, sammankallande för frivilliggruppen för RIA-frukost.
För mer information: kontakta Anders Ericson Lindsten 070-364 83 20.

PMU second hand
Besök gärna PMU- second hand butiken på Ingarvet.
Öppet tisdagar 14.00-18.00 och lördagar 10.00-14.00.
Öppet för inlämning: Måndag-Torsdag 08-16 och fredag 08-15 samt under öppettider.

Guds välsignelse!
//Expeditionen, Lugnetkyrkan

|  Kategori: Nyheter