Nyhetsbrev v 2

En ny termin drar igång
Då är vi tillbaka efter julen med årets första nyhetsbrev. Vi ser tillbaka på en innehållsrik jul. Också i år samlade En öppen dörr på julaftonen många. Vi var ca 250-260 personer från 15 olika länder varav ca 100 barn som firade julafton tillsammans. Det märks att detta är mycket uppskattat. Vi är mycket tacksamma till Ica Svärdsjö, Dalasalen, Ikea och David Pekkaris företag som alla på generösa sätt var med och bidrog till att göra festen möjlig.

Vi är också tacksamma för ungdomslägret som fyllde Dalagården till dess maxkapacitet. Mycket tid fanns för bön, undervisning, aktiviteter och en festkväll på nyårsafton som varade ut på morgontimmarna. Dessutom har vi fått goda återkopplingar från det nationella KRIK-lägret som var i vår kyrka över nyår. Vi vet att Gud berörde ungdomar på olika sätt under lägren.

Som ni ser av programmet drar vi igång nu i veckorna framåt. Redan imorgon, torsdag, har vi ledarfest och ledarupptakt med många anmälda. På söndag har vi uppstartsgudstjänst där vi introducerar ett nytt tema En missionell församling, ett tema som pågår fram till och med årsmötessöndagen den 16 februrari.

Böne- och fastevecka
Nästa vecka har vi en bönevecka tillsammans. Vi utmanar varandra att sätta av mer tid än vanligt i bön för församlingen med olika bönesamlingar i kyrkan. Se programmet nedan. Vi vill också uppmuntra varandra att ta en eller flera dagar i fasta under veckan. Fasta är att avstå från mat under ett dygn för att få mer tid i bön. Genom att fasta lägger du emfas i bönen där du inför Gud visar vad du på riktigt hungrar och törstar efter. Det kräver viss planering, men för alla som är fullt friska är det något vi verkligen uppmuntrar till.

Händer i Lugnetkyrkan…

Fredag 10 januari
09.00 Öppna förskolan startar för terminen! Varmt välkomna!
Vi har en sångsamling ca kl 10.00 och därefter fikar vi!

Lördag 11 januari
10.00-12.00 Svenskafé

Söndag 12 januari
10.15-10.55 Bön inför gudstjänsten
11.00 Uppstartsgudstjänst! Tema Den missionella omställningen. Full fart startar, nattvard, bönestationer. Kyrkfika.

Söndag 12 januari
13.30-14.30 Musikrådet bjuder in till kickoff för projektet #anewsong.

Måndag 13 januari – Fredag 17 januari

MORGONBÖN
Måndag – fredag kl 06.30-07.30
06.30 -07.00 kyrksalen öppen för bön.
07.00-07.30 gemensam bön enligt tidebön.
Tisdag och fredag delar vi nattvard tillsammans.

LUNCHBÖN
Måndag – fredag kl 12.00-13.00. Ta gärna en timme i bön och fasta.

KVÄLLSBÖN
Måndag – torsdag kl 19.00-20.00. Vi ber för olika områden.
Måndag – Våra missionspartners i världen
Tisdag – Husgrupper
Onsdag – Barn och ungdom
Torsdag – Evangelisation där vi avslutar med bönepromenad i Norslund.

Fredag kl 19.00-23.00.
Kreativ bön, lovsång, nattvard, bibelmeditation m m (Smygstart för Passion!)

På gång…

Onsdag 29 januari
19.00-21.00 Förberedande församlingsforum inför årsmötet.

Söndag 16 februari – Årsmötessöndag!
11.00 Gudstjänst
13.00 Lugnetkyrkans årsmötesfest med lunch!
14.00 Årsmötesförhandlingar. Barnsamling i Studion.
16.00 Tårtbuffe!

PRIS
Vuxen/ungdom 100 kronor
Barn 0-3 år gratis.
Barn 4-12 år 30 kronor
Familjepris 350 kronor

Läger
JC-läger 22 – 25 februari. Anmälan: dalagarden.se. Info: gabriella@lugnetkyrkan.se.
Åre-läger 23 – 27 februari. Info: david@lugnetkyrkan.se.

Lovsångsdag

Övrigt…

PMU

Media

Söndagarnas predikningar finns nu att lyssna och se på:
Lugnetkyrkan.se/media
https://www.youtube.com/channel/UCeUQL99PPGikeLiBwK60vwg/videos
Länk för livestreaming av söndagens gudstjänst på Youtube
http://www.youtube.com/channel/UCeUQL99PPGikeLiBwK60vwg/live
Om du inte har länken så kan du söka på live@lugnetkyrkan.se i Youtube. Du kan även prenumerera på kanalen så dyker det automatiskt upp en påminnelse när vi går live på Gudstjänsten.

______________
Guds välsignelse
// Pastorsteamet

|  Kategori: Nyheter