Nyhetsbrev v 15

Påskhälsning
Påsken är den tid på året när det är störst intresse för Jesus och kyrkan på nätet. Vi har dessutom sett ökat intresse för evangeliet under Coronakrisen, intresset för Jesus har mångdubblats på nätet! Påskveckan är alltså ett gyllene tillfälle att berätta om Jesus på sociala medier! Hur vill du berätta om Jesus den här veckan på sociala medier? Ge ditt personliga vittnesbörd, länka en sång, en predikan, en dans, ett drama, en tidningskrönika, eller vad du tycker är absolut bästa sättet att nå omvärlden med evangeliet. Sändning pågår!

Vi firar påsk tillsammans
Det blir definitivt en annorlunda påsk i år. Men påsk ska vi fira på sätt vi aldrig gjort förut!
– Långfredagsgudstjänst kl 11 via vår Youtubekanal.
– Påskgudstjänst kl 11 via vår Youtubekanal.
– Husgruppsfest valfri dag skärtorsdag, långfredag eller påskafton. Vi uppmuntrar varje grupp att mötas utomhus eller på nätet. Husgruppsledarna informeras om bra sätt att ha samlingen. Möts man utomhus uppmuntrar vi till nattvardsfirande i gruppen. Vill du fira påsk med en grupp så kontakta cecilia.linde@lugnetkyrkan.se.

Insjöns påskmusikal
Insjöns frikyrkas påskmusikal kommer streamas på Youtube Långfredag kl 19 och Påskdagen kl 19. Vi vill gärna haka på detta mycket spännande initiativ. Gå till www.frikyrkan.se/musikal.  Det finns även ett facebook event där du kan klicka i om du är intresserad/kommer och även dela det vidare. Sök på Musikalen “Vem är den mannen?”

Vi ber för och med varandra
Bönesamlingarna fortsätter, men nu sker dessa på nätet. Vi får flera böneämnen via vår mejl. Har du något du vill att vi ber för, så mejla oss på be@lugnetkyrkan.se så tar vi med detta i våra bönesamlingar framöver.

Händer i Lugnetkyrkan…

Onsdag 8 april
06.30-07.30 Morgonbön. Nätbaserad.
10.00-11.00 Bönesamling. Nätbaserad.

Fredag 10 april – Långfredag
11.00 Gudstjänst. Vi följer Jesus i hans lidande och död för vår skull. Endast  livestreaming: http://www.youtube.com/channel/UCeUQL99PPGikeLiBwK60vwg/live
19.00 Insjöns påskmusikal streamas på Youtube. Gå till www.frikyrkan.se/musikal.

Söndag 12 april – Påskdagen
11.00 Påskdagsgudstjänst. Vi firar Jesu uppståndelse tillsammans. Endast livestreaming: http://www.youtube.com/channel/UCeUQL99PPGikeLiBwK60vwg/live
19.00 Insjöns påskmusikal streamas på Youtube. Gå till www.frikyrkan.se/musikal.

Onsdag 15 april
06.30-07.30 Morgonbön. Nätbaserad.
10.00-11.00 Bönesamling. Nätbaserad.

Söndag 19 april
11.00 Gudstjänst. Endast livestreaming: http://www.youtube.com/channel/UCeUQL99PPGikeLiBwK60vwg/live

För alla mindre grupper som samlas gäller:
– Vi möts utomhus eller på nätet.
– Alla i riskgrupperna ska stanna hemma.
– Alla över 70 år ska stanna hemma.
– Alla med symptom som feber, hosta, andningspåverkan, snuva, halsont, huvudvärk, illamående, muskel- och ledvärk ska stanna hemma. Ni som har blivit friska efter sådana besvär ska vänta minst 48 timmar innan ni deltar i verksamheten.
– Ingen handhälsar eller kramar någon annan.
– Allt vi gör är frivilligt och ingen ska på något sätt känna press att delta i en aktivitet.

Övrigt…

Media
Söndagarnas predikningar finns att lyssna och se på:
Lugnetkyrkan.se/media
https://www.youtube.com/channel/UCeUQL99PPGikeLiBwK60vwg/videos

Länk för livestreaming av söndagens gudstjänst på Youtube:
http://www.youtube.com/channel/UCeUQL99PPGikeLiBwK60vwg/live
Om du inte har länken så kan du söka på live@lugnetkyrkan.se i Youtube. Du kan även prenumerera på kanalen så dyker det automatiskt upp en påminnelse när vi går live på Gudstjänsten.

______________
Guds välsignelse
// Pastorsteamet

|  Kategori: Nyheter