Nyhetsbrev v 12

Äktenskap och föräldraskap 13-14 april
“Hemligheten bakom ett äktenskap som även mellan helger och ledigheter präglas av kärlek, glädje och harmoni är GODA VANOR i VARDAGEN”!
“Den tonåring man älskar den,…….Ja vad gör man? Och hur visar man vägen till en tro som bär”?

Viktiga frågor som Micke Gunnardo kommer och undervisar och samtalar om under helgen 13-14 april. Micke är en otroligt inspirerande föreläsare som på ett avslappnat, humoristiskt och ödmjukt sätt fångar föräldrar och par och hjälper dem att hitta olika kreativa sätt att arbeta på relationen. Han har en förmåga att varva personliga berättelser med sin erfarenhet från arbetslivet och delar gärna vardagliga problem som alla kan känna igen sig i. Ni kan läsa mer om honom på www.relationsfirman.se.
Micke var här för ett år sedan och vi fick mycket god respons efteråt. Han kommer denna helg med ny undervisning och nya goda råd så vi hoppas att alla ni som var med för ett år sedan vill och kan komma tillbaka. Vi hoppas också att alla ni som inte var med förra våren tar chansen att komma på en värdefull helg som är en bra investering i er relation och som föräldrar.

Anmäl er på listan i kyrkan eller till info@lugnetkyrkan.se senast 7 april. Anmäl er till båda dagarna eller en av dagarna. Det kommer även att finnas barnpassning så ange vid anmälan om ni önskar barnpassning och ålder på barnen. Kontakta Gabriella för frågor eller mer information.

Händer i Lugnetkyrkan…

Onsdag 20 mars
06.30-07.30 Morgonbön
10.00-11.00 Förmiddagsbön
17.30-18.00 Skratt och Bubbel
18.00-19.00 Joy och Hope

Onsdag 20 mars
18.00 Årsmöte för Hela människan på Ria.

New Wine konferens i Lugnetkyrkan 21-23 mars.
Anmälan till konferensen på www.newwine.se
Se hela programmet på http://newwine.se/event/falun-ledarkonferens-2019/
Öppna kvällsmöten varje kväll. Varmt välkomna!

Torsdag 19.00 “Guds Rike här och nu”. Talare Johnny Nimmo.
Fredag 19.00 “Därför kan vi göra vad Jesus gjorde”. Talare Magnus D.
Lördag 19.00 ”5 gåvor: i funktion i arbetslivet” Talare Alan Hirsch.

Fredag 22 mars
09.00-11.30 Öppen förskola
19.00 Passion är med på kvällssamlingen och har häng efter.

Lördag 23 mars
10.00-12.00 SvensKafé

Söndag 24 mars
10.15 Bön inför gudstjänsten
11.00 Gudstjänst. Tema; “Guds mäktiga verk”. Luk 1:39-45. Joy dansar. Full fart. Kyrkfika.
18.00-19.00 Bön och lovsång.

På gång…

Onsdag 27 mars i PMU butiken!

Välkommen på modevisning! Kille, tjej, gammal eller ung spelar ingen roll. Alla som tycker det är kul med second hand och kläder är välkomna!
50:- kostar en biljett och då bjuder vi på kaffe, trevligt mingel och en riktigt härlig modeshow! Självklart öppnar vi kassan också så du får chansen att köpa hem något av plaggen du sett eller något annat du hittar i butiken.  Hoppas vi ses den 27 mars!

Lördag 30 mars
17.00-20.00 JC lördag för åk 3-6 i Lugnetkyrkan. “En för alla-Alla för en”!
Pris; 30 kr för maten.

Söndag 31 mars
17.00-18.00 Dopskola del I

Onsdag 3 april
19.00 Församlingsmöte

Lördag 6 april Barnloppis i Lugnetkyrkan
Snart är det dags för årets första barnloppis i Lugnetkyrkan. I vår går 30% av försäljningssumman till EFKs arbete med att förebygga barn- och mödradödlighet samt för förbättrad förlossningsvård i Afghanistan.

OBS! Vi behöver vara fler som hjälper till med förberedelser fredag kväll och efterarbetet lördag eftermiddag. Kan du vara med kontakta Elin Severus.

Söndag 7 april
17.00-18.00 Dopskola del II

Lördag 13 april
14.00 DKS årsmöte på Dalagården. Lunch kl 12.30. Anmälan till info@dalagarden.se

Påsk i Lugnetkyrkan!

Lördag – Söndag 27-28 april

Lördag 25 maj
TACK fest för Magnus och Maria med familj!
Lördag 25 maj från kl 17.00 ställer vi till med en härlig fest då vi alla får tillfället att tacka Magnus och Maria med familj för fantastiska år i församlingen!  Boka in datumet och börja redan nu att fila på ditt tal, dans, sång, sketch som du vill framföra.

Anmäl dig till info@lugnetkyrkan.se om du vill vara med på festen! Ange vid anmälan antal personer och ev allergier. 

Övrigt

Media
Söndagarnas predikningar finns nu att lyssna och se på:
Lugnetkyrkan.se/media
https://www.youtube.com/channel/UCeUQL99PPGikeLiBwK60vwg/videos

Länk för livestreaming av söndagens gudstjänst på Youtube
http://www.youtube.com/channel/UCeUQL99PPGikeLiBwK60vwg/live
Om du inte har länken så kan du söka på live@lugnetkyrkan.se i Youtube. Du kan även prenumerera på kanalen så dyker det automatiskt upp en påminnelse när vi går live på Gudstjänsten.

___________
Guds välsignelse!
Pastorsteamet

|  Kategori: Nyheter