Nyhetsbrev v 11

Så roligt med den lovsångshelg vi haft, Josefina Gniste och Carina Johansson besökte oss och ett 40-tal personer från församlingar i regionen. Det är gott att få göra en sådan dag tillsammans, det berikar verkligen och vi tror att Gud gör någonting med oss när vi möts i en bredare gemenskap. Under lördagen undervisade Josefina och ledde lovsångskvällen, vilket hon också gjorde på söndagens gudstjänst. Stort tack till dem! Även Kristoffer Strömberg, Lars Sundin, Sofia Pekkari, Ruben Johansson m.fl. medverkade på olika sätt och några av församlingens musiker. Vi har fått in flera vittnesbörd om vad Gud gjort i personers liv. Tack Gud för det du gör ibland oss!

Vi förhåller oss till Coronaviruset i Lugnetkyrkan
Vi vill understryka att vi i församlingsledningen följer utvecklingen vad gäller Coronaviruset. Ett första fall finns nu i vårt län så det är mycket viktigt att vi är ansvarsfulla och följer de anvisningar som myndigheterna ger oss. Vi är en församling som arrangerar många olika sammankomster ibland med många besökande.

Vi vill utifrån folkhälsomyndighetens information därför påminna alla om följande:
– Tvätta händerna ofta.
– Hosta och nys i armvecket.
– Undvik att röra ögon, näsa och mun.
– Stanna hemma när du är sjuk.

På denna länken kan du läsa mer om detta:
https://www.folkhalsomyndigheten.se/smittskydd-beredskap/utbrott/aktuella-utbrott/covid-19/skydda-dig-och-andra/

Uppmaning till bön
Låt oss också tillsammans be i våra husgrupper för vår värld och alla drabbade i detta, först och främst de som drabbats av sjukdom och död i sin närhet. Be också för alla som nu kan drabbas av de ekonomiska konsekvenser som kan bli av en eventuell långvarig pandemi. Be också för alla beslutsfattare bland politiker och myndigheter som ska göra ytterst svåra avvägningar. Be att spridningen av viruset ska upphöra.

Händer i Lugnetkyrkan…

Onsdag 11 mars
06.30-07.30 Morgonbön
10.00-11.00 Bönesamling

17.30-18.00 Barnkören SMILE! Välkomna alla som är 4 år till och med åk 3.
18.00-19.00 JOY övar

Fredag 13 mars
09.00-11.30 Öppen förskola
19.00 Passion

Lördag 14 mars
10.00-12.00 Svenskafé
17.30-21.30 Tjejkväll för åk 5-6. Anmäl till gabriella@lugnetkyrkan.se

Söndag 15 mars
10.15-10.55 Bön inför gudstjänsten.
11.00 Gudstjänst. Tema: “Vardagsliv – Gud i hemmet. Full fart. Kyrkfika
18.00 Bön och tillbedjan.

Onsdag 18 mars
06.30-07.30 Morgonbön.
10.00-11.00 Bönesamling
17.30.18.00 SMILE övar
18.00-19.00 JOY övar

På gång…

Lördag 21 mars
17.00-20.00 JC lördag för åk 3-6. “Go for it” Samling idrottshallen Regementet kl 17.
Pris 30 kr för maten.

Onsdag 25 mars
Bilden kan innehålla: 1 person, närbild och text

Biljetter finns på Visit Dalarna. https://visitdalarna.eventim-biljetter.se/webshop/webticket/seatmap?eventId=1371

Lördag 28 mars

Påsk i Lugnetkyrkan

Lördag 18 april

Anmälan till info@lugnetkyrkan.se senast 12 april.

Söndag 10 maj

Anmälan via länken eller till info@lugnetkyrkan.se senast 3 maj.

14-16 maj Retreat

Anmälan och frågor till Magnus Davidsson.

Övrigt…

PMU Second Hand Falun
Vill du sommarjobba i vår butik under sommaren 2020? Vi söker dig som fyllt 16 år och som tycker det är kul med service och butik. Tjänsterna varierar mellan 50-100% och är över veckorna 25-33. Är du intresserad? Skicka din ansökan senast den 20/3 till sandra.waldon@pmu.se.

Media
Söndagarnas predikningar finns att lyssna och se på:
Lugnetkyrkan.se/media
https://www.youtube.com/channel/UCeUQL99PPGikeLiBwK60vwg/videos

Länk för livestreaming av söndagens gudstjänst på Youtube:
http://www.youtube.com/channel/UCeUQL99PPGikeLiBwK60vwg/live
Om du inte har länken så kan du söka på live@lugnetkyrkan.se i Youtube. Du kan även prenumerera på kanalen så dyker det automatiskt upp en påminnelse när vi går live på Gudstjänsten.

______________
Guds välsignelse
// Pastorsteamet

|  Kategori: Nyheter