Nyhetsbrev v 11

Konferenshelg i Lugnetkyrkan tillsammans med New Wine 21-23 mars
Det blir dagar där vi sträcker oss efter livet i Guds rike, Guds närvaro. Andens gåvor till kraft och tjänst, Lovsång/tillbedjan, gott om tid i förbön. Vi längtar efter Gudsmöten och Gudserfarenheter som ger oss kraft att leva ut Guds rike i vardagen. Välkomna med!
Öppna kvällsmöten Torsdag, Fredag, Lördag kl 19.00.

Talare är:
Alan Hirsch, från USA, är en ledande röst inom den globala missionella rörelsen och har bland annat grundat The Forge Mission Training Network, 100 Movements och The 5Q Collective. Alan har skrivit en rad böcker, bland annat The Forgotten Ways, The Shaping of Things to Come, The Permanent Revolution och nu senast 5Q.

Johnny Nimmo har tillsammans med sin fru planterat en församling som heter CenTral i ett fattigt område i Marburg, Tyskland. Deras vision är att se Guds rike bryta igenom i deras närområde genom att de betjänar samhället på olika sätt. Johnny reser också i Tyskland och internationellt med team för att träna kristna i att tjäna i Andens kraft.

Rebecca Hansen är en entreprenör som startat och äger tre företag. Hon har en master i arbets- och organisationspsykologi och jobbar som konsult och med ledarutveckling. På fritiden segelflyger hon gärna och leder det Globala nätverket av ICCC Young Professionals. Hon kommer tala om Guds rike och ledarskap i arbetslivet.

För anmälan till fredag och lördag gå in på http://newwine.se/

Ekonomirapport
I februari fick vi från PMU den sista utbetalningen som gäller vår det av överskott av försäljningen under 2018. Det var 287 273 kr, vilket innebär att vi i Lugnetkyrkan av 2018 års överskott på PMU fått totalt 590 524 kr.
De pengar som kom nu i februari är redan utbetalda vidare till RIA, Sjukhuskyrkan, Flyktinggruppen i Falun och till EFK:s biståndsprojekt i bl.a. RCA.

Händer i Lugnetkyrkan…

Onsdag 13 mars
06.30-07.30 Morgonbön
10.00-11.00 Förmiddagsbön
17.30-18.00 Skratt. OBS! Bubbel inställt!
18.00-19.00 Joy och Hope

Torsdag 14 mars
16.00 Ungdomsalpha

Fredag 15 mars
09.00-11.30 Öppen förskola
18.30 Passion OBS tiden, vi åker tillsammans till ungdomskonferensen REAL i insjön. Samling 18.30 för gemensam avfärd. 18.30 alltså.

Lördag 16 mars
10.00-12.00 SvensKafé
17.30-21.30 Tjejkväll för åk 5-6. OBS! Anmälan gabriella@lugnetkyrkan.se senast 13 mars!

Söndag 17 mars
10.15 Bön inför gudstjänsten
11.00 Gudstjänst. Tema Den kämpande tron. Luk 7:36-8:3. Skratt sjunger. Full fart. Kyrkfika.
18.00-19.00 Bön och lovsång.

På gång i Lugnetkyrkan…

21-23 mars New Wine konferens i Lugnetkyrkan
Öppna kvällsmöten varje kväll. Varmt välkomna!
Torsdag 19.00 “Guds Rike här och nu”. Talare Johnny Nimmo.
Fredag 19.00 “Därför kan vi göra vad Jesus gjorde”. Talare Magnus D.
Lördag 19.00 ”5 gåvor: i funktion i arbetslivet” Talare  Alan Hirsch.
Se hela programmet på http://newwine.se/event/falun-ledarkonferens-2019/

Onsdag 27 mars
Välkommen på modevisning! Kille, tjej, gammal eller ung spelar ingen roll. Alla som tycker det är kul med second hand och kläder är välkomna!
50:- kostar en biljett och då bjuder vi på kaffe, trevligt mingel och en riktigt härlig modeshow! Självklart öppnar vi kassan också så du får chansen att köpa hem något av plaggen du sett eller något annat du hittar i butiken.  Hoppas vi ses den 27 mars!

Lördag 30 mars
17.00-20.00 JC lördag för åk 3-6. “En för alla-Alla för en”!

Söndag 31 mars
17.00-18.00 Dopskola del I

Onsdag 3 april
19.00 Församlingsmöte

Barnloppis i Lugnetkyrkan!
6 april 10.00-14.00
Snart är det dags för årets första barnloppis i Lugnetkyrkan. I vår går 30% av försäljningssumman till EFKs arbete med att förebygga barn- och mödradödlighet samt för förbättrad förlossningsvård i Afghanistan.
Vi behöver vara fler som hjälper till under loppisdagen (samt kvällen innan). Har du frågor, vill du vara med och engagera dig i loppisen eller vill du baka något till vårt café?

Kontakta: loppisanmalan@hotmail.com eller Elin Severus.

Lördag – Söndag 13-14 april
Äktenskaps- och föräldraskaps helg med Micke Gunnardo. Anmälan senast 7 april till info@lugnetkyrkan.se.  Både fortsättning och fördjupning för er som var med förra våren och även riktat till alla er som inte har hört Micke tidigare. Jättevärdefull helg för alla er som är i en relation och är föräldrar!

Lördag 13 april
14.00 DKS årsmöte på Dalagården. Lunch kl 12.30. Anmälan till info@dalagarden.se.

Påsk i Lugnetkyrkan

Lördag – Söndag 27-28 april

Övrigt

Media
Söndagarnas predikningar finns nu att lyssna och se på: 
Lugnetkyrkan.se/media
https://www.youtube.com/channel/UCeUQL99PPGikeLiBwK60vwg/videos

Länk för livestreaming av söndagens gudstjänst på Youtube
http://www.youtube.com/channel/UCeUQL99PPGikeLiBwK60vwg/live
Om du inte har länken så kan du söka på live@lugnetkyrkan.se i Youtube. Du kan även prenumerera på kanalen så dyker det automatiskt upp en påminnelse när vi går live på Gudstjänsten.

___________

Guds välsignelse!
// Pastorsteamet

|  Kategori: Nyheter